Arabica vs. Robusta

Coffee Arabica má 2 prirodzene vyvinuté odrody: typica Bourbon Tie sa následne ďalej krížia. Odroda Bourbon je najviac cenenou odrodou kávovníka a vyvinulo sa z nej veľa kultivarov ( čiže zámerne vyšľachtených odrôd napr. Blue Mountain, Maragogipe, Cattura, Mundo Novo, Kent alebo French Mission). Odroda Blue Mountain, ktorá sa výhradne pestuje na Jamajke sa často zaraďuje na prvé miesto ako najkvalitnejšia a najlepšia káva na svete. Kávovník Arabica je náročnejší na pestovanie, vyžaduje si viac starostlivosti a lepšie podnebie, pestuje sa v nadmorskej výške 600 – 2 000 m.n.m. Tvorí asi 75 % celkovej produkcie kávy a pre svoju lahodnú chuť a vôňu je vyhľadávanou komoditou. Pre pestovateľov je arabica náročná, nakoľko svoju prvú úrodu môžu zbierať až po 6. rokoch. Plody kávovníka arabského dozrievajú po 8. mesiacoch a zbierajú sa ručne, výberovým česaním. Obsahuje menej kofeínu než robusta ( obsah cca 1,5 % ). Jej cena je o 60% vyššia ako cena Robusty. Robusta pochádza pôvodom zo Strednej Ameriky, no aj napriek pôvodu je najväčším pestovateľom Coffea canephora Vietnam, kam bol tento druh privezený francúzskymi kolonistami v 19. storočí.

Kávovník štátny je oproti arabice menej náročný, pestuje sa v nadmorských výškach 200 – 600 m.n.m a prvá úroda prichádza už po 2 rokoch. Dorastá do výšky 13 metrov, od čoho je odvodený aj samotný názov. Robusta je odolná voči škodcom a rôznym infikáciam z prostredia, čo má za následok vyšší obsah kofeínu v zrne – až 3 %. Kvalita Robusty je oveľa nižšia ako kvalita Arabicy. Veľmi často sa používa aj do kvalitných zmesí, čím sa podstatne znížia výrobné náklady. V Taliansku je dokonca povolené ponúkať 100 % Arabicu, aj keď obsahuje 10 % Robusty. U milovníkov kávy nie je veľmi žiadaná, ale ako života budič nemusí byť až tak zlou voľbou, keďže obsahuje vyšší podiel kofeínu.

Spoznajte pravú chuť kávy

Pitie kávy znamená odpočinúť si, vychutnať si momentálnu chvíľu relaxu a pomaznať naše chuťové poháriky....a to predsa nemôže uškodiť pri jednej kávičke.........

    Otváracie hodiny:

  • Pondelok – Piatok// 9:00 - 17:00
  • Sobota - Nedeľa // Zatvorené